Doprava nad Є40 zdarma

Starostlivosť o Psie Pazúriky

Pazúriky sú ďalšou kľúčovou súčasťou psích labiek, ktoré si vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Pri starostlivosti o psie pazúriky, je potrebná kontrola ich stavu. BoPríliš dlhé pazúriky môžu spôsobiť nepríjemnosti a dokonca aj bolesti pri chôdzi, preto je veľmi dôležité kontrolovať, či psík kríva. Toto môže byť hlavným indikátorom problému s pazúrmi. Pravidelné zastrihávanie je veľmi dôležité. Pazúriky kontrolujte každé dva až tri týždne a zastrihávajte ich podľa potreby. Dôležitá je samotná dĺžka pazúrov, zarastené pazúry alebo mechanické poškodenia pazúrov. V prípade, že je stav pazúrikov v poriadku môžeme sa pustiť do samotného strihania. Používajte kvalitné a ostré nožnice alebo kliešte na pazúriky. Pokiaľ predtým psíkovi labky namočíte, uľahčíte si tak strihanie samotných pazúrikov. Tie sa totiž zvlhčia, zmäknú a celý proces prebehne hladšie. Pri zastrihávaní buďte opatrní, aby ste nezastrihli príliš hlboko a neporanili krvné cievy v pazúriku.

V prípade, že si sami netrúfate na zastrihávanie pazúrikov, vyhľadajte pomoc veterinára alebo odborníka na starostlivosť o domácich miláčikov.

Starostlivosť o psie labky nie je len o estetike, ale o celkovom zdraví a komforte vášho psa. Pravidelná kontrola a primeraná ochrana pred extrémnymi podmienkami sú kľúčovými faktormi, ktoré zabezpečia bezproblémové šantenie. Investujte čas do správnej starostlivosti a vaše zviera vám bude vďačné.

Najčastejšie kladené otázky:

  1. Ako často strihať psie pazúriky?

Psie pazúre zastrihávame podľa potreby zvyčajne raz za 2-3 mesiace.

  1. Je strihanie pazúrov pre psa bolestivé?

Pokiaľ robíte všetko správne, strihanie psíka nebolí. Pazúr je odumreté, zhrubnuté tkanivo. Väčšine psíkov však táto procedúra nie je vôbec príjemná a preto sa môže stať, že nebudú ochotní spolupracovať. To je tiež dôvodom toho, prečo väčšina majiteľov vyhľadá radšej veterinára.

  1. Čo robiť v prípade keď má psík poranený pazúr?

Pokiaľ zbadáte mechanické poškodenie, neodkladajte návštevu veterinára. Ako rýchlu prvú pomoc, môžete labku obviazať látkou alebo obväzom, aby sa stav nezhoršil kým prídete na kliniku.

  1. Aký nástroj na strihanie je najvhodnejší?

       Väčšine majiteľov sa najlepšie pracuje s klieštikmi na pazúre alebo tzv. gilotínou. Chytíte psovi        pevne packu, vložíte do nej odumretú časť nechtu a zastrihnete.

  1. Kde presne strihnúť pazúrik?

Ideálne je keď máte psíka, ktorý má pazúre bez pigmentu alebo bielej farby. V tomto prípade presne viete, čo si pri strihaní môžete dovoliť, pretože môžete vidieť, kde sa nachádza pazúrové lôžko a kde je potrebné strihať. S psíkmi s čiernymi pazúrmi a dlhými pazúrovými lôžkami je to zložitejšie. Každopádne v tomto prípade platí, menej je viac.