Doprava nad Є40 zdarma

Prečo sú psy najlepšími priateľmi človeka: Viac než len roztomilý ňufák

Úvod: Psy si vyslúžili pomenovanie „najlepší priateľ človeka“ z veľmi dobrého dôvodu. Naše štvornohé parťáky nám okrem bezhraničnej náklonnosti ponúkajú celý rad benefitov pre naše duševné aj telesné zdravie. Ak aj vy máte chlpatého člena domácnosti, iste tento článok potvrdí to, čo už dobre viete – je to jednoducho poklad!

Psy nás robia šťastnejšími

  • Boj proti depresii a úzkosti: Spoločnosť psa, jeho oddanosť a bezpodmienečná láska pomáhajú znižovať pocity osamelosti, smútku a úzkosti.
  • Viac oxytocínu: Hladkanie psa preukázateľne zvyšuje hladinu oxytocínu, známeho aj ako „hormón lásky“, v našom tele a zároveň znižuje hormón stresu, kortizol.
  • Dôvod na smiech: Poznáte to – aj napriek ťažkému dňu vás po príchode domov vyčarí na tvári úsmev šťastne vrtiaci chvost a nadšené pri privítaní. Čo viac si priať?

Psy nás motivujú k zdravšiemu životu

  • Viac pohybu: Pravidelné venčenie prináša dávku fyzickej aktivity, a to bez pripomienok od fitness trénera. Svižná prechádzka prospeje vám aj vášmu psovi.
  • Čas v prírode: Psy svojou zvedavosťou prenášajú chuť tráviť čas vonku – na čerstvom vzduchu, či už na prechádzkach v lese, na plážach alebo po turistických trasách.
  • Rutina: Pravidelné rutiny ako kŕmenie či prechádzky vnášajú do nášho života poriadok, obzvlášť dôležitý, ak pracujete doma alebo bojujete s prokrastináciou.

Psy zlepšujú náš sociálny život

  • Ľahšie spoznávanie ľudí: Venčenie psa je prirodzený magnet na konverzácie a zoznamovanie sa s novými ľuďmi, najmä inými psíčkarmi. Je to jednoduchý spôsob stať sa súčasťou miestnej komunity.
  • Prekonávanie sociálnej úzkosti: Pre niekoho je rozhovor s neznámym človekom stresujúci a pes môže prelamovať ľady! So psom po boku možno pocítite viac sebavedomia pri nadväzovaní kontaktu.
  • Tréning socializácie: Ak je váš pes priateľský, návšteva psičkármi obľúbených miest pomáha jemu aj k sociálnym kompetenciám (samozrejme, majúc na mysli povahu psíka).

Bonus: Psy z nás robia proste lepších ľudí!

Život so psom nám pripomína žiť viac v prítomnosti, učí nás trpezlivosti, obetavosti, zodpovednosti, a prináša nespočetne veľa šťastných okamihov. Niet divu, že naši predkovia si psy domestikovali - vzájomný vzťah človeka a psa sa rozvíja už desaťtisíce rokov!

 

Kľúčové slová: výhody psa, pes a zdravie, terapia psom, pes na depresiu, život so psom, vplyv psa