Doprava nad Є40 zdarma

Ako prinútiť šteňatá / psy, aby prestali všetko hrýzť

Pre šteňatá a psy je žutie zvyčajne typickým správaním, ktoré má niekoľko výhod vrátane posilňovania čeľustí a znižovania úzkosti. Šteňatá prežívajú nepríjemné pocity pri prerezávaní zubov rovnako ako deti; hryzenie alebo žuvanie predmetov však pomáha zmierniť bolesť. Šteňatá hryzú aj preto, že sa nudia. Psy sú spoločenské tvory a duševná stimulácia je pre ich pohodu nevyhnutná. Ak váš pes nemá dostatok pohybu alebo času stráveného s vami, môže žuť nevhodné veci, aby získal pozornosť.

Ako prestať so škodlivým žuvaním u psov

Hoci okrem prerezávania zubov nie je veľa chorôb, ktoré by mohli viesť k tomu, že šteňa začne hrýzť predmety, pre istotu je dobré navštíviť veterinára. Ak veterinárny lekár potvrdí, že vaše šteňa je zdravé, môžete urobiť niekoľko vecí, aby ste mu zabránili ničiť váš domov.

1 - Zabezpečte svoj dom proti psom

Kým sa nenaučia všetky povely, šteniatka by nemali mať plný prístup do vášho domu. Často sa používa kuchyňa, pretože na nekrytej podlahe je jednoduchšie utrieť rozliate tekutiny.

Po výbere priestorov, v ktorých sa vaše šteňa môže hrať, dôkladne skontrolujte priestor a začnite ho chrániť pred šteniatkami. Všetko, čo by si váš pes mohol vybrať na hryzenie, zdvihnúť alebo premiestniť. Zistite, čo môže vzbudiť záujem psa tým, že si ľahnete na jeho úroveň. Všetky elektrické káble, rastliny, odpadkové koše, detské hračky a iné predmety, ktoré nechcete, aby pes rozhrýzol alebo prevrátil, by ste mali zakryť alebo odstrániť.

2 - Naučte svojho psa na prepravku

Hoci si väčšina ľudí spája výcvik v prepravke s domácim výcvikom, môže to byť aj účinná stratégia na zvládnutie hyperaktívnych psov. Klietky môžu pomôcť udržať vášho psa a váš dom v bezpečí, keď na nich nedohliadate. Ak váš pes nie je v prepravke, môžete ho držať v malom priestore chránenom pred šteniatkami, napríklad v kuchyni alebo v kúpeľni.

3 - Dajte svojmu psovi hračky na hranie

Žuvanie pomáha šteňatám prekonať nudu a nepríjemné pocity pri prerezávaní zubov. Uistite sa, že váš pes má dostatok prijateľných hračiek na hryzenie, aby si nevytvoril zlozvyk hrýzť nevhodné predmety.

Medzi hračky vhodné pre šteňatá patria nylonové kosti, plyšové zvieratá s pískatkom a vnútorné gumené hračky s dutým stredom. Vyvarujte sa parohov, kopýt a zvieracích kostí.

Vyhnite sa poskytovaniu starých topánok a ponožiek šteňaťu ako hračiek, pretože by to mohlo viesť k zmätku v tom, ktoré topánky sú prípustné na žuvanie, zatiaľ čo iné nie.

Bezpečnosť výrobkov, ako sú surové kože, prasacie uši a rôzne iné jedlé žuvacie predmety, je predmetom diskusií. Predtým, ako dáte psovi niektorú z týchto vecí, určite sa poraďte so svojím veterinárnym lekárom.

4 - Otočte hračky svojho psa

Striedajte hračky, ktoré šteňa denne žuje, aby si skrátilo čas, keď sa nudí. Šteniatko bude hľadať čokoľvek, čo by mohlo hrýzť a čo je nové a pútavé. O predmety, ktoré chcete, aby hrýzlo, sa bude naďalej zaujímať, ak budete jeho hračky občas obmieňať, čo ho zároveň odradí od toho, aby začalo hrýzť kuchynské skrinky.

5 - Skúste svojho psa odmeniť

Skúste šteňa odmeniť pamlskom za akýkoľvek nevhodný predmet, ktorý práve žuje. Ak pred podaním pamlsku zopakujete príkaz "daj", je to šikovný spôsob, ako psa naučiť, aby to pochopil. Váš pes by mal postupne pochopiť, že slovo "daj" znamená "daj mu tú vec do papule!".

Len si dajte pozor, aby ste svojmu šteniatku nadmerne negratulovali, keď nesprávnu vec vymení za dobrotu. Vyhnite sa tomu, aby sa z cvičenia stala hra, pri ktorej bude pes odmeňovaný za žuvanie nevhodných predmetov.

6 - Zmeňte smer svojho psa

Neopravujte svojho psa, ak ho prichytíte, ako niečo zle hryzie. Po odsunutí šteňaťa od predmetu ho presuňte k čomukoľvek, čo chcete, aby hrýzlo. Stlačte hlučnú hračku alebo zatraste kosťou, aby ste šteňaťu pridali na zaujímavosti a zároveň sa mu veselo prihovorili. Psa za hryzenie hračiek výdatne chváľte.

Ak sa domnievate, že šteňa hryzie, môžete mu ponúknuť psí krúžok na hryzenie. Po navlhčení žínku vložte na približne šesťdesiat minút do nádoby vhodnej do mrazničky. Dajte ho psovi, aby ho žul a ťahal zaň, aby sa jeho boľavým ďasnám uľavilo pôsobením chladu.

7 - Doprajte svojmu psovi veľa pohybu

Vyčerpané šteňa je spokojné. Uistite sa, že trávite dostatok času hrou a maznaním sa so šteniatkom. Ak pes absolvoval všetky očkovania, zaraďte do jeho denného programu prechádzky. Vaše šteňa začne skúmať spôsoby, ako sa zbaviť energie, ak ho necháte samé. Výsledkom je deštruktívne správanie. Pravidelný pohyb zvyšuje pravdepodobnosť dobre vychovaného psa.